V nedeljo, 27. aprila 2025, je bilo zelo slovesno v Piranu. Novinarka Sonja Ribolica je takole zapisala v Primorskih novicah:
Zvonik ob cerkvi svetega Jurija je zaživel v novi luči. Zdaj spet bdi nad mestom, prenovljen od vrha, kjer domuje nadangel Mihael, do tal. Na praznik svetega Jurija, zavetnika mesta in piranske župnije, so ga uradno odprli in blagoslovili.
Kopija starejša od originala
Piranski zvonik je arhitekturna kopija beneškega zvonika svetega Marka. Ker se je ta pred 120 leti porušil in so ga morali zgraditi na novo, je piranska kopija pravzaprav starejša od originala. Piranski zvonik je na srečo dočakal drugačno usodo, saj so ga še pravi čas obvarovali pred propadanjem. Po skoraj desetletju dolgi prenovi je zdaj svetel, s temeljito obnovljeno notranjostjo in zunanjostjo, spet v ponos Pirančanom. Župnik Zorko Bajc, ki je srce in duša te dolge in drage prenove, večkrat pove, da ni bil čisto prepričan, ali mu bo uspelo izpeljati v vseh pogledih zahteven podvig.
Vse se je začelo leta 2015, ko je piranska župnija dobila v dar zvonove iz Berlina. Za njihovo umestitev pa je bilo treba statično obnoviti zvočnico, potrebna je bila še elektrifikacija. Obnovili so tudi številčnico mestne ure na zvoniku. Leta 2018 so prenovili notranje stopnišče, istega leta so morali pohiteti in restavrirati kip nadangela Mihaela; njegovo krilo je zaradi močne burje pristalo na Tartinijevem trgu. Le kdo se ne spomni skoraj filmske akcije, ko je helikopter Slovenske vojske snel kip z 46 metrov visokega zvonika in ga po skrbnem restavriranju – tudi to so opravili strokovnjaki podjetja Gnom – spet namestil tja! Lani pa se je ekipa podjetja Gnom lotila še zunanjosti zvonika. Največ dela so imeli prav z njegovim vrhom, ki so ga gradbeno in statično obnovili. Kasneje so obnovili še spodnji del, ki je kamnit. Samo prenova zunanjega dela je stala skoraj 540.000 evrov. Župnija Piran je na razpisu ministrstva za kulturo pridobila 200.000 evrov, 15.000 evrov je primaknila Občina Piran, preostalih 325.000 evrov je morala župnija zagotoviti sama.
Izjemno prizorišče za izjemne dogodke
Po slovesni procesiji s Tartinijevega trga in maši v stolni cerkvi, ki je bila polna malone do zadnjega kotička, je sledilo uradno odprtje. Upokojeni koprski škof Jurij Bizjak je blagoslov pospremil z besedami: “Naj zvonik postane most med nebom in zemljo,” ter dodal: “Blagoslovljeni vsi, ki bodo vanj vstopali – z molitvijo ali radovednostjo.” Dogodek so zaokrožili nastopi Pihalnega orkestra Kras iz Doberdoba in domačega cerkvenega zbora Georgios.
V notranjosti prenovljenega zvonika je ob svili, 16 metrov nad tlemi, zaplesala ajdovska plesalka Lea Bajc. Piranski župnik Zorko Bajc, ki je držal roko čez zahtevno obnovo, je za epilog prenove izbral poseben dogodek, saj je štiri stoletja star piranski zvonik kot edini spomenik v Piranu zdaj popolnoma prenovljen, vključno z zvonovi in kipom nadangela Mihaela.
Prenovljeni zvonik ima tudi novo funkcijo, saj bo njegova notranjost postala prizorišče za občasne razstave, vertikalne koncerte in druge dogodke.












