Oznanila

VELIKA NOČ, 14. april 2024

1. PRAZNIK SV. JURIJA – V nedeljo 21. aprila bomo slovesno praznovali našega zavetnika sv. Jurija.

Praznovanje se bo pričelo že v petek popoldan z druženjem na Zelenjavnem trgu, nadaljevalo v soboto dopoldan s Solinarskim praznikom na Tartinijevem trgu in zaključilo v nedeljo s slovesnim praznovanjem našega zavetnika.

Ob 9.00 uri se bomo zbrali na Tartinijevem trgu pred cerkvijo sv. Petra. Od tu bo ob 9.30 slovesna procesija s kipom sv. Jurija, piranskimi gasilci, piransko pihalno godbo, pevci in vsemi ostalimi udeleženci do župnijske cerkve, kjer bo slovesna sv. maša, ki jo bo vodil letošnji gost, p. Martin Kmetec, nadškof iz turškega Izmirja.

Po maši bo skupno druženje v Pastoralno kulturnem centru Georgios ob glasbi Pihalnega orkestra do 12. ure, ko bomo simbolično pospremili solinarsko družino do pomola ob odhodu v soline.

2. HVALA VSEM, ki se trudite in pomagate pri pripravi župnijske slovesnosti praznovanja sv. Jurija. V tednu pred praznikom bomo izdelovali girlande iz bršljana za okrasitev ulice IX. korpusa in jih obešali v petek, 19. aprila. Vsaka roka bo dobrodošla.

3. DELAVNICE V OKVIRU OBNOVITVENIH DEL NA ZVONIKU SVETEGA JURIJA 19. – 26. april – Restavratorsko podjetje Gnom d.o.o. v sodelovanju z Župnijo Piran in mnogimi drugimi subjekti organizira delavnice v okviru obnovitvenih del na zvoniku Svetega Jurija v Piranu. Delavnice bodo potekale na treh različnih lokacijah v neposredni bližini zvonika, v času od 19. do 26. aprila.

Delavnice so razdeljene v tri sklope: Tradicionalna gradnja in obdelava naravnega kamna, Celostna prenova kulturnega spomenika – problemi in izzivi ter delavnica za otroke Kako je nastal zvonik. Otroci se bodo seznanili z naravnimi materiali iz katerih je zgrajen zvonik. Z LEGO kockami bodo sami zgradili zvonik.

Vsak večer bodo ob 18. uri potekale okrogle mize z različnimi predavatelji v Pastoralno kulturnem centru Georgios. Vabljeni!

4. OBNOVA NAŠIH CERKVA – Že tri mesece poteka obnova zunanjosti zvonika. Finančno gre za doslej največji podvig. Predvidena vrednost obnovitveno restavratorskih del znaša 500.000 eur. Glavnino bo prispevala Župnija Piran, 40% sredstev pa bo pridobljen s strani Ministrstva za kulturo. Zadnja obnova zunanjosti zvonika je bila pred 115 leti. Upamo, da bomo obnovo zaključili do konca letošnje jeseni.

Za obnovo je bilo v zadnjih dveh tednih darovanih 500 eur.

Vsi ki bi želeli pomagati pri obnovi naših cerkva, lahko svoj dar nakažete na župnijski transakcijski račun, pri banki Intesa Sanpaolo štev. 1010-0003-5233-014 – za obnovo piranskih cerkva. Hvala vsem, ki po svojih močeh pomagate!

Dobri Bog,

vsem, ki veseli obhajamo spomin zmagovitega mučeništva sv. Jurija,

zavetnika župnije in mesta Pirana,

nakloni, da se bomo veselili njegovega varstva,

prejemali darove njegove priprošnje

in sledili njegovemu zgledu.

Prebivalcem našega mesta

nakloni razumevajoče sožitje, mirne čase

in bližino svojega varstva.